Otyłość u dzieci

Fakty:

 1. Co drugi Polak ma nadwagę.
 2. Co piąty Polak cierpi z powodu otyłości i związanymi z nią chorobami.
 3. W ostatnich trzydziestu latach liczba otyłych dzieci wzrosła prawie trzykrotnie.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że często problem otyłości zaczyna się okresie dzieciństwa. W wysokorozwiniętych krajach europejskich odsetek dzieci z nadwagą lub otyłych wynosi około 15 % i ma stałą tendencję wzrostową.

Problem polega między innymi na diagnozowaniu otyłości u dziecka. Dziecko z natury wygląda ‘okrągło”, skąd zatem wiedzieć, czy nasze dziecko ma prawidłową wagę?

Otyłość definiujemy, jako nadmiar tkanki tłuszczowej w stosunku do masy ciała, przy czym zwykle przyjmuje się, że otyłość występuje od wartości 25% ilości tłuszczu w stosunku do masy ciała. W domowych warunkach nie mamy możliwości sprawdzać tego wskaźnika, ale istnieje możliwość kontrolowania wagi dziecka za pomocą siatek centylowych. Takie siatki można znaleźć w książeczkach zdrowia, lub a stronach internetowych.

Problem nadwagi czy otyłości u dzieci bywa bagatelizowany, gdyż nadal panuje pogląd, że dziecko ‘samo wyrośnie” z nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Prawda jest niestety taka, że otyłość u dziecka ma skutki zdrowotne zarówno w dzieciństwie, jak i w życiu dorosłym:

 • Ponad 40 % osób dorosłych, które były otyłe w dzieciństwie i okresie dojrzewania, ma problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała.
 • Zaburzenia ortopedyczne
 • Cukrzyca typu II
 • Zwiększone ryzyko chorób serca
 • Problemy natury psychologicznej

Jak widać, walkę z otyłością oraz ze współistniejącymi z nią problemami zdrowotnymi należy zaczynać bardzo wcześnie. W tej walce pomagają rodzicom lekarze pediatrzy. Niemniej jednak, problem jest z roku na rok coraz poważniejszy, dlatego Fundacja Edukacja Plus włącza się do walki z otyłością.

Oferujemy rodzicom weekendowe warsztaty, prowadzone przez lekarzy i dietetyków na temat:

 • Zapobiegania otyłości u dzieci
 • Diagnozowania otyłości u dzieci
 • Postępowania w wypadku wystąpienia otyłości lub nadwagi u dziecka
 • Układania prawidłowej diety

Ponadto, w ramach akcji Zdrowe & Szczęśliwe Dziecko, prowadzimy warsztaty tematyczne dla nauczycieli, którzy następnie na godzinach wychowawczych zapoznają uczniów z zasadami zdrowego życia.

Ewentualne pytania prosimy kierować na adres: biuro@edukacjaplus.eu

Dodaj komentarz